Top

Parodontológia

Ak ochorenie nie je liečené, môže viesť až k strate zubov. Hlavnou príčinou ochorenia parodontu sú mikróby prítomné v zubnom plaku alebo biofilme. Ak sa ochorenie obmedzí len na ďasná, nazýva sa gingivitída, ktorú je možné úspešne liečiť pomocou dobrej ústnej hygieny a odstránenia zubného plaku.

V prípade, že sa gingivitída dlhodobo nerieši, môže postupne prechádzať do oblasti kosti a vytvárať zápal parodontu, známy ako parodontitída. Tento proces môže prebiehať pomaly a bez výrazných príznakov, čo zdôrazňuje potrebu pravidelných a včasných diagnostických kontrol.

Neriešená parodontitída môže spôsobiť bolesti ďasien, nepríjemný zápach a v extrémnych prípadoch stratu zubov, pričom zanedbanie môže ovplyvniť celkové zdravie organizmu.

Liečba parodontitídy sa zameriava na odstránenie infekcie (zubného kameňa, plaku a zapálených tkanív) a na zlepšenie domácej hygieny pacienta. Prvým cieľom je eliminovať infekciu, ktorá môže spôsobovať stratu kosti. Druhým cieľom je výcvik pacienta v správnej domácej hygieny, čo môže v niektorých prípadoch eliminovať potrebu chirurgických zákrokov na ďasnách.

Liečba parodontitídy si vyžaduje komplexný prístup a spoluprácu medzi pacientom a zubným lekárom.

MDDr. Martin Máša

MDDr. Martin Máša pracuje okrem našej kliniky na parodontologickom oddelení vo

Fakultnej nemocnici v Olomouci, kde sa špecializuje na mukogingiválnu chirurgiu, estetiku

mäkkých tkanív okolo zubov a implantátov a dostavby (augmentácie) kosti. V súčasnosti

vedie v rámci PhD štúdia výskum na využitie probiotík v nechirurgickej liečbe parodontitídy.

Aj v najvážnejších poškodeniach parodontu sa snaží hľadať riešenia na záchranu zubov.

Chcem sa objednať







    Ochrana osobných údajov